بلاگ

همه چی درباره همبرگر

همبرگر جدید سس همبرگر

میراث لشگر چنگیز تاریخ حقیقی پیدایش همبرگر بر هیچ کس روشن نیست، ولی بر اساس اطلاعات موجود، همبرگرهای امروز، نسل پنجم یا ششم همبرگرها هستند. فرماندهان لشگر چنگیزخان به این نتیجه رسیدند که حرکت سربازان همراه با گروه تدارکات جنگ؛گله دام ها و وسایل مربوط بسیار سخت و طولانی است و سرعت پیشروی آنها را کم می کند. آنها به سربازان آموزش دادند که تکه های گوشت را داخل پارچه های خاص پیچیده و در زیر زین اسب خود نگه دارند. آنها به گوشت ها مقدار زیادی نمک و نوعی پودر فلفل مانند می زدند و آن را حفظ می کردند. گوشت های محصور در پارچه، با توجه به حرکت اسب و وزن سرباز، به خوبی نرم می شدند و در مدت زمان کوتاهی با مقدار کمی آتش، پخته و مصرف می شدند. این غذا، شاید نسل اول همبرگرهای امروزی باشد، این شیوه پخت بعدها توسط سربازان به دیگر لشگرها برده شد و تا سال ها بعد، سربازان از این غذا استفاده می کردند. در قرن پانزدهم، تعدادی از بازرگانان آلمانی این شیوه آماده کردن گوشت را از سربازان تاتار یاد گرفته و به این نتیجه رسیدند که با کمی تغییر، این غذا را برای ملوان ها و سربازهایی که در دریا بودند نیز استفاده کنند.

همبرگر متولد می شود چارلی نارگین، در سال ۱۸۸۵ در جزایر سیمور (هند غربی) غذایی را آماده کرد که شامل گوشت نرم، خرد و کمی سرخ شده بود و همراه با سبزی جات سرو می شد. او گوشت را به صورت کوفته درمی آورد اما بعد از مدتی متوجه شد که خوردن کوفته ها کمی سخت است؛ او کوفته های گوشت را پهن کرد و به صورت تخت و گرد در آورد و نام غذا را همبرگر گذاشت. امروزه جزایر سیمور را پایتخت همبرگر جهان می نامند.

اجزاء همبرگر : ساندویچ همبرگر ۴ جزء اصلی دارد که بدون هر کدام، ناقص است و می شود به آن همه چیز گفت، غیر از همبرگر ! برگر، نان، سس و مخلفاتی مانند سبزیجات یا ادویه ها اجزاء اصلی یک ساندویچ همبرگرند.

سس همبرگر : سس های همبرگر بسیار متفاوت است. انواع سس ها با پایه سس گوجه فرنگی، مایونز یا سس های پنیردار، سس های دودی، انواع خردل، سس ترش و تند و سس های میوه ای در ساندویچ های همبرگر استفاده می شود. البته انتخاب سس به نوع برگرها و سلیقه شما بستگی دارد، اما استفاده از سس مایونز به عنوان سس اصلی ساندویچ و سس گوجه فرنگی به عنوان سس کنار غذا شهرت و مصرف عمده جهانی دارد. افرادی هم که از رژیم های کم کالری استفاده می کنند می توانند به جای استفاده از مایونز ها از سس های رژیمی یا سس هایی که با پنیرهای رژیمی درست می شوند در کنار انواع سس های خردل استفاده کنند.

وقتی می خواهید بپزید در صورتی که تصمیم دارید خودتان برگرها را درست کنید و از برگرهای آماده استفاده نکنید، باید به چند نکته دقت کنید: در تهیه یک برگر، شما نمی توانید فقط و فقط از گوشت یا مرغ استفاده کنید. گروهی از آشپزان حرفه ای معتقدند که در مخلوط و مایه اصلی برگر نباید از پیاز استفاده شود چون همبرگر را به کباب تبدیل می کند، اما گروهی هم از پیاز خردشده یا رنده شده استفاده می کنند. به جز پیاز، یک همبرگر خوب باید با مقدار کافی از آرد نان، ادویه، فلفل قرمز و سیاه و نمک، و با توجه به سلیقه آویشن، زردچوبه یا پاپریکا مخلوط شود. از سبزی های خردشده نیز می توان در آن استفاده کرد. مایه همبرگر به هیچ وجه نباید آب دار باشد. پس باید آب گوشت یا پیاز را کاملا بگیرید.

وقتی می خواهید بخورید باید به مخلفات داخلی ساندویچ برگر توجه کرد. در ساندویچ خود می توانید از انواع پنیرها، سبزیجات و حتی غلات پخته استفاده کنید. یک همبرگر خوب و ساده با کمی گوجه فرنگی و خیارشور باریک حلقه شده و یک حلقه نازک پیاز و کمی سس تهیه می شود. در چیزبرگر و قارچ برگر، کمتر از پیاز استفاده می شود، چون مزه پنیر و سس قارچ مهم است و باید بر مزه های دیگر غلبه داشته باشد. طعم مطلوب و لطیف یک مرغ برگر، با چند برگ کاهو چندبرابر خواهد شد ! همان طور که گفته شد یک ساندویچ برگر با سیب زمینی سرخ کرده تکمیل می شود، ولی می توانید از انواع پوره های سیب زمینی و حتی سیب زمینی تنوری استفاده کنید. ساده ترین راه درست کردن یک سیب زمینی تنوری، مخلوط کردن برش های سیب زمینی با کمی روغن زیتون، پودرسیر یا سیرخردشده و چند برگ رزماری است؛ این مواد را باید ۴۰ دقیقه در فر ۲۰۰ درجه بگذارید. درست کردن سریع یک همبرگر خوشمزه درست کردن یک همبرگر می تواند بسیار جذاب باشد. برای پختن یک همبرگر ساده و خوشمزه، شما می توانید از یک بسته همبرگر آماده استفاده کنید. همبرگر ۹۰ درصد گوشت بدون سویا به همراه نان همبرگری صنعتی، یک انتخاب بسیار مناسب است. ابتدا یک ماهیتابه استیک پز یا چدنی را روی گاز بگذارید تا گرم شود. نان را از وسط به صورت کامل برش دهید و نان ها را داخل همان تابه یا داخل فر و یا تستر قرار دهید تا کمی برشته شوند. سپس یک همبرگر را داخل تابه بسیار داغ و بدون روغن بگذارید. همبرگر شما شروع به پخت می کند؛ حال کمی کره و پودر سیر یا پودر فلفل قرمز و آویشن به نان زیرین همبرگر بمالید. بر روی نان دیگر هم کمی سس مایونز یا سس گوجه فرنگی ریخته و روی آن پخش کنید. ۲ تا ۳ حلقه گوجه فرنگی تازه باریک شده، یک یا دو برگ کاهو یا چندین برش نازک خیارشور را بر روی نان بگذارید. برگر را پس از ۲ دقیقه برگردانید؛ خود همبرگر آب می اندازد. اگر دوست دارید چیزبرگر درست کنید، زمانی که همبرگر را برمی گردانید یک ورقه پنیر روی آن بگذارید. بعد از ۵/۱دقیقه، روی دیگر همبرگر هم آماده شده است. برگر را داخل نان بگذارید و نوش جان کنید.

 • سعید محمدی

  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

 • سارا عزیزی

  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

  • فاطمه اکبری

   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

 • نظر بدهید

  ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.